XML sitemapy – místo, kde Sitebulb utíká konkurenci

XML sitemapy fajn věc, když je máte zmáknuté dobře. Což tak obvyklé nebývá a leckdy by bylo lepší, jak často tvrdí Marek Prokop, aby web sitemap vůbec neměl. Díky Sitemap ale můžete třeba v Google Search  Console vidět, jak si poměrově vedete s indexací (tip: dělejte na eshopech mapy po sekcích a pojmenujte si je tak) a nám od SEO často mapa pomůže s rychlou kontrolou webu. U Sitebulb je sekce XML jednou z věcí, kde nechává konkurenci za sebou? Jak a proč tomu tak je?

O tom, jak obecně pracuje Sitebulb se sitemap, jsem psal už psal. Dnes se zaměřím na konkrétní případy, které můžete s pomocí nástroje vyřešit.

Sitebulb díky tomu, že pouze nesbírá data, ale rovnou identifikuje problémy a označí je (tzv. Hints), přidává u sitemap možnost ověřit to, co na jinde nejde. Sitemapy na webu si sám najde (když mu dáte přístup do GSC, vezme je i odtud) a je jedno, jestli jde o jednu či více map. Prověří všechny.

Jak odhalit typické scénáře?

Do sitemap jdou URL, jejichž indexaci něco brání

Možná to znáte. Do sitemap jdou adresy, které mají zakázané procházení v robots.txt. Nebo mají zakázané zařazení do indexu v meta robots, případně jsou kanonizované. V takovém případě vám Sitebulb zobrazí tuto hlášku.

Díky tlačítku View se dostanete k seznamu konkrétních URL. Následně pak stačí najít vzorec/příčinu a zařídit nápravu.

Stránky jsou pouze v sitemap, nevede na ně odkaz

Další scénář. Posíláte do sitemap něco, na co nevede na webu odkaz a crawler to nedokáže najít. Možná je to záměr, možná chyba. Díky Sitebulb to ale víte a můžete problém prozkoumat  a případně řešit.

URL je na webu, ale ne v sitemap

Tohle je častý příběh. Počet URL na webu je větší, než u sitemap. Opět to může být záměr, ale i chyba.

URL ve více sitemapách

Tohle nemusí být problém a proto jej také Sitebulb označuje pouze jako Advisory, je to tedy doporučení. Vývojáři posílají jednu URL do více sitemap.

Nevhodné stavové kódy v sitemap

Všichni chceme, aby robot chodil na URL, které fungují. Sitebulb tak moc pěkně upozorní na adresy, které vrací jiný kód, než 200.

Přístup Sitebulb k webu z pohledu SEO konzultanta je skvělý. Vyzkoušet jej můžete na 14 dnů zdarma.

XML sitemapy – místo, kde Sitebulb utíká konkurenci

2 thoughts on “XML sitemapy – místo, kde Sitebulb utíká konkurenci

  • 25.10.2017 at 9:01
   Permalink

   Zkus a napiš. Kdybys měl dotazy, klidně ke mě na mail nebo Messenger, rád poradím.

   Reply

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *